Lucyna EkkertPlatforma Obywatelska RP
 

17 stycznia 2014 r. odbyła się uroczystość związana z zakończeniem inwestycji pod nazwą "Modernizacja gospodarki cieplnej obiektów Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego S.A. w Tarnowskich Górach. Gośćmi tego wydarzenia był podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju - Janusz Żbik, który przyjechał w imieniu wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej (niestety, obowiązki służbowe nie pozwoliły Pani Premier na odbycie tego zaplanowanego spotkania), Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Gabriela Lenartowicz oraz poseł Tomasz Głogowski.

Warte prawie 4,5 miliona złotych zadanie zrealizowano dzięki dofinansowaniu pozyskanemu przez szpital i Powiat Tarnogórski ze środków Unii Europejskiej. Na pokrycie wkładu własnego spółka otrzymała pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w kwocie 564 946,00 zł. Środki własne szpitala to około 270 tys. zł. Szpital otrzymał również dotację z budżetu powiatu w kwocie 200 tys. zł.

Zrealizowanie projektu wpłynęło na: oszczędność energii cieplnej elektrycznej na potrzeby ogrzewania budynku szpitala, poprawę komfortu cieplnego pacjentów oraz pracowników, uzyskanie efektu ekologicznego poprzez zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery oraz poprawę estetyki i wyglądu budynku. Ten szpital nie widział takiej inwestycji od 30 lat - podkreślił w trakcie uroczystości wicedyrektor szpitala Bohdan Kozak

Dyrektor szpitala Janusz Piotrowski podczas uroczystości związanej z zakończeniem termomodernizacji placówki podkreślił, że w ciągu roku spółka uporała się z ogromną stratą finansową i powoli wychodzi na prostą. - Rok temu strata finansowa wynosiła aż 4,2 miliona złotych. Po przeprowadzeniu restrukturyzacji, na koniec listopada 2013 roku, wynik finansowy spółki kształtował się na poziomie plus 100 tysięcy złotych - zaznaczył prezes. - Problemem są zobowiązania szpitala i koszt obsługi długu. To blisko milion złotych rocznie - dodał.

Jak wyliczono, roczne oszczędności na energii cieplnej w szpitalu, przy takim samym bądź lepszym komforcie cieplnym, wyniosą 250 tys. zł.

 

Modernizacja gospodarki cieplnej

Modernizacja gospodarki cieplnej

Modernizacja gospodarki cieplnej

Modernizacja gospodarki cieplnej

Modernizacja gospodarki cieplnej

Modernizacja gospodarki cieplnej