Lucyna EkkertPlatforma Obywatelska RP
 

W ramach spotkań z cyklu "Porozmawiajmy o..." gościem spotkania, które odbyło się 26 lutego 2014 r. w Centrum Kultury Śląskiej był Janusz Cichoń Sekretarz stanu w ministerstwie finansów. Absolwent I LO im. S. Sempołowskiej w Tarnowskich Górach, w latach 1998-2001 prezydent Olsztyna, członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego w latach 2002-2006,od 2007 Poseł na sejm RP, od stycznia 2013 r. sekretarz stanu w ministerstwie finansów, Główny Rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych. Głównym tematem spotkania były zmiany w polskim systemie podatkowym.

- Staramy się wprowadzić w polskim systemie podatkowym takie zmiany, które pozwolą osiągnąć równowagę między efektywnością a sprawiedliwością. Żeby wywiązywać się z zadań państwa musimy sięgać do kieszeni podatnika, jednak robimy to ze świadomością, że każde obciążenie rodzi nieefektywność - mówił w Centrum Kultury Śląskiej minister Janusz Cichoń. - Do podatków podchodzić trzeba racjonalnie i rozsądnie, co polski rząd robi. Warto dodać, że podatki w Polsce należą do jednych z najniższych w Europie. W relacji do PKB w 2013 było to 32,5%, a teraz niespełna 32%, przy średniej europejskiej powyżej 40% - dodał.

W trakcie spotkania rozmawiano również m.in. o koncepcji wprowadzenia jednolitej stawki podatku VAT. - Przy jednolitej stawce 16-17% opłacalność procederu polegającego na wyłudzeniach zwrotów podatków zdecydowanie by spadła. Różnice w stawkach VAT-u to okazja by oszukiwać państwo. Pamiętać jednak należy, że taki jednolity podatek łączyłby się z wyraźnym - 10% wzrostem cen na produkty żywnościowe. Jest więc duże ryzyko z tym związane. Jesteśmy na etapie analiz i rozważań - poinformował minister. - VAT nie jest podatkiem sprawiedliwym. Biedniejsi płacą go od razu, lepiej sytuowani nie wszystko wydają i unikają tego opodatkowania. Na kontach polskich przedsiębiorców leży obecnie 220 mld zł, które czekają na decyzję. Polska powinna przestać konkurować w oparciu o zasoby, dzięki niskim kosztom pracy. Wysoko rozwinięte kraje konkurują w oparciu o pomysły, idee i innowacyjną gospodarkę. Uważam, że taką wartość dodaną, jako Polacy, jesteśmy w stanie wytworzyć w oparciu o środki europejskie - podkreślił Janusz Cichoń.

 

Porozmawiajmy o...

Porozmawiajmy o...

Porozmawiajmy o...