Lucyna EkkertPlatforma Obywatelska RP
 

W dniach 10-12 marca 2014 r. w powiecie tarnogórskim gościliśmy starostę naszego partnerskiego powiatu Erlangen-Höchstad - Eberharda Irlingera. Była to wizyta sentymentalna, podsumowująca 11 lat wspaniałej współpracy. I trochę pożegnalna, przynajmniej w sensie formalnym, jako, że nasz przyjaciel kończy już urzędowanie na swoim stanowisku.

Swoją wizytę starosta Eberhard Irlinger rozpoczął od spotkania ze studentami Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy uroczyście świętowali Dzień Kobiet. Spotkał się z uczniami i nauczycielami Gimnazjum w Świerklańcu, zwiedził Centrum Kultury Śląskiej mieszczące się w pałacu w Nakle Śląskim, w którym odbyło się oficjalne spotkanie z radnymi Powiatu Tarnogórskiego podsumowujące współpracę pomiędzy partnerskimi powiatami.

Historia partnerstwa obydwu powiatów liczy już 11 lat. - U podstaw naszej współpracy leżało przełamanie barier i stereotypów a także bliższe wzajemne poznanie naszych kultur, tradycji, nowe znajomości i przyjaźnie. Bez względu na to jakie będziemy zajmować stanowiska, czy będziemy aktywni w polityce czy nie, przyjaźń pozostanie .

Poznawaliśmy się w trakcie kolejnych spotkań - w Niemczech i w Polsce, w trakcie imprez kulturalnych (Dni Kultury Polsko-Niemieckiej), zawodów sportowych (udział niemieckiej reprezentacji w Mistrzostwach Śląska radnych w Halowej Piłce Nożnej organizowanych przez Powiat Tarnogórski, Powiatowy Bieg w Erlangen, czy też wspólne rajdy rowerowe - Europa Radtour), wymiany młodzieży (współpraca szkół Powiatu Tarnogórskiego ze szkołami w Powiecie Erlangen-Hochstadt, wspólne obozy młodzieżowe i projekty), zwiedzania własnych zabytków kultury i współczesnych dokonań, wreszcie - w trakcie rozmów wzajemnych.

Odchodzący na emeryturę i żegnający się, przynajmniej oficjalnie, z naszym powiatem starosta Eberhard Irlinger, podkreślił po raz kolejny, że współpraca obydwu powiatów, zwana przez niego partnerstwem serc, rozwija się w dobrym kierunku.

"Cierpienia narodu polskiego w czasie II wojny światowej, czyny niemieckiego narodu wobec polskiego, na które dotąd nie znajduję wytłumaczenia, szczególnie mnie dotykają. Dlatego w momencie, gdy zostałem starostą chciałem nawiązania współpracy właśnie z polskim powiatem - wspomniał. - W trakcie tej współpracy poznałem wiele wspaniałych osób, z którymi darzymy się ogromną sympatią, poza spotkaniami oficjalnymi było tez szereg nieoficjalnych, na których bawiliśmy się i śpiewaliśmy".

- Nasza przyjaźń jest jak owe drzewko, posadzony w 2006 roku dąb przyjaźni - mocna i trwała . Wierzę, że bez względu na okoliczności taka na zawsze pozostanie. Życzę staroście Eberhardowi wszystkiego co najlepsze na zasłużonej emeryturze!

 

Wizyta starosty Irlingera

Wizyta starosty Irlingera

Wizyta starosty Irlingera

Wizyta starosty Irlingera

Wizyta starosty Irlingera

Wizyta starosty Irlingera