Lucyna EkkertPlatforma Obywatelska RP
 

Tegoroczne obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz wybuchu III Powstania Śląskiego były wyjątkowe. Towarzyszyła im przeżywana ciągle przez wszystkich Polaków duma, radość i wzruszenie związane z kanonizacją Jana Pawła II. Towarzyszyła im również wielka satysfakcja z przemian, jakie zaszły w naszym kraju w przeciągu obchodzonego w tym roku dwudziestopięciolecia przemian ustrojowych i gospodarczych, dziesięciolecia Polski w strukturach Unii Europejskiej oraz poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji, będące między innymi pochodną innej niezwykle ważnej, podjętej 15 lat temu, decyzji o przystąpieniu Państwa Polskiego do Paktu Północnoatlantyckiego.

Dziś pamiętamy o przeszłości i chylimy czoło przed twórcami pierwszej w Europie Konstytucji, a także przed bohaterami, którzy przelali krew za naszą wolność. Patrzymy jednak przede wszystkim w przyszłość. Myślimy jak wolni ludzie żyjący w wolnym kraju. Wiemy, że nasz los zależy dziś od nas samych - bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Wiemy, jak wielką odpowiedzialność za kraj i swoją Małą Ojczyznę jesteśmy winni tym, których pamięć dziś czcimy.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach. Przedstawiciele władz powiatu, miasta, władz wojewódzkich, posłowie, a także członkowie organizacji pozarządowych, harcerze i reprezentanci służb mundurowych złożyli kwiaty pod tablicami upamiętniającym i ofiary zbrodni katyńskiej, II wojny światowej oraz powstańców śląskich, także pod Dzwonnicą Gwarków. Uroczystościom towarzyszyli żołnierze, którzy po apelu oddali salwy honorowe. Pod kościołem, a następnie na Rynku, zagrała Miejska Orkiestra Dęta.

3 maja 2014 r. w Tąpkowicach odbyły się uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 Maja połączone z obchodami Gminnego Dnia Strażaka. Z tej okazji w Kościele św. Jana Chrzciciela odprawiona została msza święta. Pod pomnikiem ku czci poległych w II wojnie światowej złożyłam kwiaty. W imieniu Zarządu Powiatu przekazałam życzenia Strażakom dziękując za ich trud i ofiarność.

 

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja