Lucyna EkkertPlatforma Obywatelska RP
 

16 maja 2014 r. w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim odbyło się spotkanie zorganizowane dla uczczenia 10-lecia Polski w Unii Europejskiej. Gościem tego wyjątkowego wydarzenia był profesor Jerzy Buzek.

Odczuwamy wielką satysfakcje z przemian, jakie zaszły w naszym kraju w przeciągu obchodzonego w tym roku dwudziestopięciolecia przemian ustrojowych i gospodarczych, dziesięciolecia Polski w strukturach Unii Europejskiej oraz innej niezwykle ważnej, podjętej 15 lat temu, decyzji o przystąpieniu Państwa Polskiego do Paktu Północnoatlantyckiego.

Dekada obecności Polski w strukturach unijnych to z kolei czas dobrze wykorzystanych szans, napływu środków na modernizację naszego państwa, wzrostu standardu życia Polaków, a przede wszystkim różnego typu inwestycji w poprawę infrastruktury transportowej, sportowej i społecznej, które sprawiają, że wszystkim nam żyje się lepiej.

Nawet malkontenci muszą przyznać, że Polska, nasz region, każda gmina czy powiat zmieniły się. Infrastruktura, projekty miękkie, ich efektów nie sposób jest nie zauważyć.

29 projektów na łączną kwotę blisko 43 milionów zrealizował Powiat Tarnogórski ze środków unijnych w czasie dekady naszej bytności w strukturach Unii Europejskiej. Dodatkowo ponad 30 milionów złotych na zadania z zakresu aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych pozyskał z Brukseli Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowskich Górach.

- Śląsk to miejsce, gdzie ludzie od pokoleń znają wartość pracy i wiedzą, że nic samo się nie zrobi. Dlatego tak wzorowo wykorzystujemy środki europejskie. Remont tego wspaniałego pałacu w Nakle Śląskim to przedsięwzięcie ważne dla wielokierunkowego rozwoju całego powiatu. Spotkania w kulturą, spacery po pięknym parku - tutaj na Śląsku doceniam to bardziej niż gdziekolwiek indziej - mówił profesor Buzek. - Pieniądze, które otrzymaliśmy z Unii Europejskiej są ważne, ale nie najważniejsze. Najważniejsze jest to, że jesteśmy we wspólnocie, która daje nam wielką siłę. I tego możemy sobie nawzajem pogratulować - zaznaczył.

Uroczystość "10-lecia Powiatu Tarnogórskiego w Unii Europejskiej" wypełniły występy młodzieży, w tym wykonana przez uczniów Specjalnego Środka Szkolno-Wychowawczego w Tarnowskich Górach "Oda do Radości". Spotkanie uświetniły także: wokalistki z I LO im. S. Sempołowskiej, kwartet puzonistów oraz młodzi recytatorzy z Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury im. H. Jordana w Tarnowskich Górach.

 

10-lecie Polski w Unii Europejskiej

10-lecie Polski w Unii Europejskiej

10-lecie Polski w Unii Europejskiej

10-lecie Polski w Unii Europejskiej