Lucyna EkkertPlatforma Obywatelska RP
 

Podobnie jak w latach poprzednich, po uroczystej mszy świętej zgromadziliśmy się, aby upamiętnić jedną z najważniejszych dat w naszej historii. Mija 96 lat od dnia, w którym spełniła się nadzieja Polaków na niepodległość. Przyszliśmy świętować, cieszyć się z własnej wolności, ale także z dumą i szacunkiem spełnić swój obowiązek pamięci. Pamięci o tych, którzy wolności naszej Ojczyzny poświęcili swoje siły, swoją pracę; a także, jakże często, swoje życie.

Historię 96 lat naszej Niepodległej Ojczyzny tworzy wiele ważnych wydarzeń i wielkich postaci, znanych z podręczników historii. Pamiętamy tych, którzy wywalczyli wolną Polskę w 1918 roku i tych, co budowali II Rzeczypospolitą. Oddajemy hołd bohaterom II wojny światowej i ofiarom komunizmu. Jakże żywe są nasze wspomnienia dotyczące zrywu Solidarności i radości z pontyfikatu Jana Pawła II. Mamy świadomość, że dar wolności wywalczony przez wielu, nam dany, jest nam także zadany!

Odczuwamy wszyscy wielką satysfakcję z przemian, jakie zaszły w naszym kraju w przeciągu obchodzonego w tym roku dwudziestopięciolecia przemian ustrojowych i gospodarczych, dziesięciolecia Polski w strukturach Unii Europejskiej oraz innej niezwykle ważnej, podjętej 15 lat temu, decyzji o przystąpieniu Państwa Polskiego do Paktu Północnoatlantyckiego.

W życiu każdego narodu są takie chwile, które każdego zmuszają do zatrzymania się, zastanowienia, do odnalezienia w sobie tych pokładów uczuć, które zbliżają wszystkich Polaków i czynią z nas jeden naród.

Niech to święto, dzień ponownych narodzin naszej ojczyzny, będzie dniem radosnym i wyjątkowym dla każdego Polaka.

Roman Dmowski napisał kiedyś: "Jesteśmy różni, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować."

 

11 listopada Święto Niepodległości

11 listopada Święto Niepodległości

11 listopada Święto Niepodległości