Lucyna EkkertPlatforma Obywatelska RP
 

15 kwietnia 2016 r. w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach na Scenie w Malarni odbył się finał V edycji Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek. Inicjatorem konkursu jest śląskie środowisko dziennikarskie, które w ten sposób chce upamiętniać Krystynę Bochenek, wicemarszałek Senatu i wybitną dziennikarkę. Zginęła 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie pod Smoleńskiem . "Ten konkurs jest dla nas ważny. Ważny dlatego, że jego patronką jest nasza wspaniała koleżanka Krystyna Bochenek, ale i ważny dlatego, że to konkurs o Śląsku" - powiedział marszałek Wojciech Saługa.

Organizatorami konkursu jest Fundacja im. Krystyny Bochenek, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

Zwycięzcą i zdobywcą Grand Prix V edycji Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek został Alojzy Lysko. Kapituła doceniła "Opowieść górnośląską" jego autorstwa opublikowaną w "Dzienniku Zachodnim" i miesięczniku "Śląsk". Pomimo, że jednym z głównych założeń konkursu jest dbałość o piękno języka polskiego, staranność w poprawnej polszczyźnie- to piękno gwary zasługuje na uznanie" usłyszeliśmy w uzasadnieniu werdyktu Kapituły.

"Nie wszystek umarłaś, Krysiu. Póki konkurs trwa, ty będziesz żyła i za to Ci dziękuję" - mówił wzruszony Alojzy Lysko. Jego wystąpienie było piękne, emocjonalne i wzruszające. Stał z boku sceny, by patrzeć w zdjęcie patronki konkursu, Krystyny Bochenek. Powiedział, że zawsze będzie startował w tym konkursie, nie dla nagrody, ale dla Krysi i tej Ziemi. Wielkie uznanie i serdeczne gratulacje Panie Alojzy!

Ogólnopolski Konkurs Dziennikarski im. Krystyny Bochenek rozstrzygnięty

Ogólnopolski Konkurs Dziennikarski im. Krystyny Bochenek rozstrzygnięty

Ogólnopolski Konkurs Dziennikarski im. Krystyny Bochenek rozstrzygnięty